Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Geocaching


Geocaching jest ogólnoświatową grą polegającą na poszukiwaniu ukrytych w terenie pudełek. Skrzynki schowane są praktycznie wszędzie: na Syberii, w Prypeci, na biegunie północnym. Na terenie Szczecina jest ponad 500 „keszy” (spolszczona wersja słowa „cache” oznaczającego skrytkę/ schowek) gotowych do szukania. A jak zacząć swoją przygodę? Do najprostszych skrytek potrzebny jest tylko dostęp do internetu i odrobina orientacji w terenie. Po rejestracji na stronie www.geocaching.com należy wejść w zakładkę „Play”, przejść do „Find a Geocache”, wpisać swoją lokalizację (kod pocztowy/ miasto/ koordynaty GPS) lub w zakładce „Play” wybrać „View Geocache Map” i wybrać najbliższą skrytkę z możliwie najniższym stopniem trudności zadania (Difficulty) i terenu (Terrain). Po dokonaniu wyboru warto przeczytać opis geoskrytki (mogą się tam znajdować wskazówki pomocne przy szukaniu pudełka) i zobaczyć gdzie ona znajduje się na mapie. Jeśli posiadamy jakiekolwiek urządzenie GPS, możemy przepisać podane współrzędne i wybrać się w teren. Odbiornik GPS na początku nie jest niezbędny, ale gdy zabawa nas wciągnie, warto by było się w niego zaopatrzyć (wystarczy smartfon!).

Jak zacząć? Po rejestracji na oficjalnej stronie warto dołączyć do Szczecińskiej grupy na facebooku (Geocaching Szczecin), gdzie warto się przywitać i w razie jakichkolwiek wątpliwości zadać pytanie. Członkowie są bardzo sympatyczni i otwarci na nowych graczy. Jeżeli używamy odbiornika GPS przepisujemy do niego koordynaty i opisy, a jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami smartfona pobieramy odpowiednią aplikację. Polecam c:geo (system Android). Jeśli posiadamy internet mobilny jesteśmy już prawie gotowi do wyjścia, a jeśli nie mamy internetu mobilnego, to po połączeniu z siecią bezprzewodową zapisujemy do pamięci telefonu wybrane skrytki. Teraz już tylko zabrać długopis i i można ruszać w teren. Wybór „kesza” Na początek najlepiej wybrać skrytkę tradycyjną (zielone pudełko na mapie), czyli po prostu pojemnik ukryty gdzieś w terenie, do którego prosto poprowadzą nas koordynaty. Rozmiary pojemnika wahają się od kilkucentymetrowych fiolek do dużych skrzyń zaopatrzeniowych. Szukanie Podczas poszukiwania skrytki (zwłaszcza w ruchliwych miejscach) bardzo ważna jest konspiracja. Osoby niewtajemniczone w zasady gry (mugole) mogą różnie zinterpretować wasze zachowanie. Geocaching pisze różne historie, a poszukiwacze bardzo chętnie się nimi dzielą. Wiele razy słyszałem, że ktoś np. został wzięty za obłąkanego bo chodził wokół drzewa, obmacywał je i cały czas się gapił w górę, czy że szuka narkotyków bo wyjął coś z jakiejś dziury i szybko się z tym schował. Ale utrata dobrego wizerunku w oczach takiego mugola nie jest najgorsza, problemy się zaczynają gdy taki człowiek dobierze się do naszego pudełka. Nigdy nie wiadomo co mu wpadnie do głowy, dlatego w każdej skrytce powinna znajdować się notatka z informacją co to jest i co się z tym robi.

Znalazłem, co dalej? Gdy skrytka zostanie już odnaleziona należy się wpisać do dzienniczka wpisów (Logbook’a) i ewentualnie wymienić fanty. Skarby z pudełka należy wymieniać uczciwie tj. za zabrany przedmiot wrzucić inny o podobnej wartości. Czasem w skrytce znajduje się przedmiot podróżny tj. taki, który wędruje ze skrytki do skrytki po całym świecie. Śledzenie jest możliwe dzięki przypisanym do nich unikatowym kodom. Po zabraniu takowego przedmiotu (Geocoin, Trawel Bug) należy jak najszybciej zalogować ten fakt na oficjalnej stronie. Gdy już dokonamy wpisu w dzienniku fizycznym należy odnotować ten fakt w dzienniku internetowym. Aby to zrobić na stronie z opisem skrytki naciskamy „Log new visit”, wybieramy typ logu i piszemy jego treść. Na koniec trzeba odłożyć pudełko na miejsce tak, jak je znaleźliśmy, cały czas pamiętając o konspiracji. Po znalezieniu 100 skrytek na terenie Polski jest możliwość odebrania odznaki PTTK o stopniu popularnym. By zdobyć kolejne stopnie należy znaleźć więcej skrytek i kilka założyć.

Podstawowe rodzaje keszy Skrytka tradycyjna: Współrzędne prowadzą bezpośrednio do pudełka Skrytka Multi – cache: Składa się z co najmniej jednego etapu pośredniego prowadzącego do skrytki finałowej Skrytka zagadkowa: Aby poznać współrzędne skrytki należy rozwiązać zagadkę Więcej informacji na: www.geocaching.com www.geocaching.pl www.geocaching.szczecin.pl

Autor tekstu: Mikołaj Szczudło

geo