Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wycieczka SKKT do Goleniowa 8.04.2017 r.


W sobotni, pochmurny dzień 8 kwietnia, grupa uczniów ZSEE (wspierana przez zaprzyjaźnione osoby z innych szczecińskich szkół + naszego absolwenta Macieja z siostrą), udała się pociągiem do Goleniowa, o którym wszyscy uczestnicy wycieczki słyszeli, mijali to miasto w trasie,  ale w nim nigdy nie byli.

W rolę przewodnika po mieście wcielił się uczeń klasy 4 Ta Piotr Nycz, który oprowadził nas po przygotowanej przez siebie trasie.

Poznaliśmy ciekawą historię Gollnowa / Goleniowa i jego herbów. Piotr zapoznał nas z zabytkami architektonicznymi nie tylko z okresu średniowiecznej Hanzy ( jak mury obronne i Brama Wolińska) ale i z niedalekiej przeszłości. Nie ukrywam, że  duże wrażenie wywarła na mnie świetnie zachowana niepozorna poniemiecka  betonowa latarnia uliczna, o kształcie niespotykanym w Szczecinie – aż szkoda, że nie ma takiej przed Muzeum Techniki i Komunikacji, lub przed naszą szkołą :)

Współczesny Goleniów kojarzony jest ze świetnie się rozwijającą strefą gospodarczą i cywilnym portem lotniczym.

Stąd zdziwienie uczestników wycieczki, kiedy na Placu Lotników  zobaczyliśmy… samolot myśliwski Mig-21. Jest on symbolem historycznych związków Goleniowa z lotnictwem wojskowym. W okresie PRL –u , w latach 1957-1993 bazował w nim pułk lotniczy, który od roku 1967 nosił nazwę 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Kraków”. Sformowano go na terenie ZSRR jako 2 Pułk Nocnych Bombowców w 1944 r.  Jednostkę rozformowano  z końcem 1993 r., ale wiele rodzin byłych lotników i mechaników tej jednostki zostało na stałe w Goleniowie.

W tegoroczne ferie zimowe zwiedziliśmy Stargard, a kwietniowa wycieczka po Goleniowie kolejny raz przekonała nas o bogactwie historii i pięknie zabytków zachodniopomorskich miast.

Które będzie następne?

Opiekun SKKT: Robert Adamowicz

goleni+-w goleni+-w1 goleni+-w3 goleni+-w4